Verslag 1
Zuid-Holland verleent vergunning voor het vangen van zwarte kraaien om weidevogels te beschermen
Door Gerben de Jager, voorzitter van de WBE Krimpenerwaard

Een aantal predatoren van weidevogels mag bejaagd worden in ons gebied. Zo kwam de vergunning van de provincie voor het vangen van zwarte kraaien om weidevogels te beschermen net op tijd. Omdat het broedseizoen van vogels als de grutto, kievit en tureluur nog volop bezig was, kregen jagers opdracht om direct in actie te komen. En dat was niet tegen dovenmansoren. De jagers gingen in overleg met Weidehof en de agrariërs onmiddellijk aan de slag. Weidehof stelde geld beschikbaar voor het maken en aanschaffen van vangkooien. Voorzitter Gerben de Jager van de WBE Krimpenerwaard is er vanaf het begin bij betrokken en vertelt dat hij er iedere dag zo’n anderhalf uur mee bezig is en hij is volgens hem niet de enige. ,,Ik durf te zeggen dat we hier wel met een man of 50 actief zijn. We praten elkaar regelmatig bij over locaties en wisselen kennis uit.’’
De teller staat op een kleine 1000 kraaien. Zwarte kraaien vormen een bedreiging voor de weidevogelpopulatie. De kraaien worden geschoten en gevangen in vangkooien. Het is volgens De Jager intensief en gedisciplineerd werk omdat je de kooien iedere dag moet checken en moet voorzien van lokvoedsel en drinken. En andere vogels die per ongeluk zijn gevangen moeten direct worden losgelaten. De Jager: ,,Het doden van kraaien of andere roofdieren is niet altijd fijn, maar er moeten nu eenmaal keuzes worden gemaakt. Je moet je dan echt blijven realiseren dat we dit doen met een doel. Ze eten namelijk toch gewoon de nesten leeg.’’
Voor volgend jaar hoopt hij dat de provincie in december al een vergunning afgeeft zodat ze de territoria leeg kunnen maken voordat het broedseizoen van de weidevogels is begonnen.
De provincie heeft de laatste jaren zo’n 6 miljoen euro geïnvesteerd om de populatie weidevogels te vergroten, en het boerenland zo optimaal mogelijk in te richten. Toch leidt dit nog niet tot het gewenste resultaat. Zuid-Holland telde vorig jaar 3.500 broedparen grutto’s, terwijl het doel zo’n 5000 is. Natuurlijke vijanden als de vos en de zwarte kraai staan volgens de provincie ‘herstel van de populatie nog steeds in de weg’ . Vorig jaar werd er al vergunning verleend om vossen te beheren.



