Het is altijd weer even opstarten zo na de zomervakantie, de dagen snel korter, en weilanden gemaaid. Hier en daar nog vluchten kieviten, een mix van Nederlandse broedvogels - die hier blijven vanwege de milde winters - en soortgenoten uit Scandinavië, Polen en Russische vogels die in ons land overwinteren. Voor ons is het najaar de tijd voor evaluatie, reflectie en het formuleren van nieuwe doelen. Vanuit de landelijke evaluatie van het ANLb zijn de doelen helder; meer zwaar beheer en grotere clusters van beheer. Ga er maar aan staan.

Het ministerie van LVVN heeft woord gehouden, er komt daadwerkelijk meer geld beschikbaar voor het ANLb vanaf 2026. Ook in de provincie Zuid-Holland krijgen de collectieven de kans om hun jaarbudget voor agrarisch natuurbeheer voor de periode 2026-2028 te vergroten.

Om deze stappen te zetten zijn we als collectief bezig met professionalisering en doorontwikkeling van onze organisatie. Dat doen we niet alleen, samen met de andere collectieven in Zuid-Holland werken we aan een strategische visie, waardoor we ook op provinciaal niveau sterker komen te staan. Provincies zijn namelijk verantwoordelijk voor de uitvoering van het ANLb. BoerenNatuur Nederland begeleidt dit proces.

Verkiezingen
En dan zijn er Tweede Kamer verkiezingen later deze maand. Als het gaat om besluitvorming in de landbouw blijven we nog lang in het ongewisse over wat er met belangrijke dossiers gebeurt: natuurbeheer, klimaat, verduurzaming van de sector. Thema’s die schreeuwen om een oplossing. Een denkrichting in de weg naar verduurzaming is om agrariërs beter te belonen zodat ze met de zorg voor de weidevogels en het landschap een nieuw verdienmodel kunnen creëren.
Weidehof schrijft al enkele jaren zwarte cijfers voor de grutto, dankzij de inzet van onze deelnemers. Er moeten snel keuzes worden gemaakt, samen met agrariërs, de beheerders van ons landschap. De zomer is voorbij en nu op volle kracht door!